prof. Ing. Pavel Mokrejš, Ph.D.
Ústav inženýrství polymerů

Délka 45 minut

Mnozí z nás si svůj jídelníček bez masa neumí představit. To ale neznamená, že nám neleží na srdci blaho planety, alespoň v tom smyslu, že cennými zdroji živočišných surovin nechceme plýtvat. Je možné při zpracování zvířat využít úplně všechno? Nejenom maso, ale třeba taky kosti a kůže, šlachy nebo vnitřnosti? A co takhle peří, srst nebo rohovinu? 

Naši polymerní vědátoři vás seznámí s moderními recyklačními biotechnologiemi, při kterých může být zpracování tuhých živočišných tkání bezodpadovým procesem s minimálním dopadem na životní prostředí. A co že z těchto zdánlivě nevyužitelných surovin dokážeme získat? Budete se možná divit! Kůže, kosti a další tkáně bohaté na kolagen se průmyslově zpracovávají na želatiny, jedlé obaly, vstřebatelné materiály, lepidla, hnojiva,
nebo se přidávají do krmiv pro zvířata. 

Podobně je to s keratinovými částmi těl živočichů (peří, vlna, srst, štětiny, rohovina), ze kterých můžeme vykouzlit hydrolyzáty keratinu využitelné na biopolymerní filmy, povlaky, do kosmetických přípravků nebo jako růstové stimulátory rostlin. Odpadní živočišné tuky lze zpracovat na mýdla nebo na základové matrice pro výrobu kosmetických přípravků. Nevěříte? Tak to budete muset přijít na workshop a přesvědčit se!

Na tomto bohulibém workshopu se seznámíte s praktickým využitím biopolymerů živočišného původu. Některé si osaháte ještě v neopracovaném stavu, s jinými se seznámíte ve formě různých výrobků a neošidíme vás ani o ochutnávku. A tak trošku nakouknete i pod pokličku biopolymerních recyklačních biotechnologií. 

HURÁ NA REZERVACI!
Kdy se můžu workshopu zúčastnit?
Je to jednoduché! Dopolední program je určen výhradně pro zájemce ze středních škol. Jedinci, rodiny, přátelé vědy se mohou přihlásit na odpolední program.

Pro koho je workshop určen?
Všechny workshopy jsou odborného charakteru, což ovšem neznamená, že nejsou pro každého – jsou! Jako účastníci se budete pohybovat v laboratořích a naučíte se pracovat se speciálními látkami a drahými přístroji.
Z těchto důvodů je určena věková hranice 15+.

Můžu si rezervovat více workshopů?
Spíš bychom řekli – musíte! Čím víc workshopů si zarezervujete, tím víc obohaceni budete opouštět naši fakultu. Na výběr máte z dalších 21 jedinečných témat v sekci WORKSHOPY 2023.

Kolik zájemců se může jednoho kurzu zúčastnit?
Projekt Jak nafouknout laboratoř zatím není v našem měřítku zkoumání, proto je maximální počet návštěvníků jednoho workshopu 15, není-li přímo u workshopu uvedeno jinak.
A protože akademický čas je drahocenný, minimální počet zájemců je 5.

Pokud je vás více, nezoufejte a rozdělte se na dvě skupinky. Workshopů je dost pro všechny a každý z nich se opakuje několikrát denně. Skupinky se tedy mohou vystřídat.

Kolik workshop stojí?
Moudrost rozdáváme na Fakultě technologické vždy s láskou a zdarma.

Zúčastněte se v mezičase i prohlídky budovy U15
Nemáme rádi prostoje, proto prostor mezi jednotlivými workshopy můžete využít prohlídkou budovy fakulty a my vám poutavě povyprávíme příběh budovy U15 a provedeme vás téměř všemi jejími zákoutími.