pr-img
Ing. Petr Zádrapa, Ph.D.
Ústav inženýrství polymerů

Délka 45 minut

Když se řekne latex, vybaví se nám leccos… Zanechme ale představ a pojďme se raději něčemu přiučit.

Co to vlastně latex je a jak se z něj stane fascinující pružný materiál, kterému obecně říkáme guma? Získání latexu ze stromu Hevea brasiliensis je jen začátek dlouhého procesu, při němž se bílá mléčná tekutina postupně promění na produkt, používaný v širokém spektru výrobků. My vás tímto procesem milerádi provedeme. Řekneme si, jak probíhá sběr a úprava latexu na kaučukový materiál a jaké jsou další cesty ke konečnému výrobku. Následně si sami vyzkoušíte tuto kapalinu upravit, abyste získali (odborně řečeno extrahovali) tuhou část. Tu se pokusíte dále zpracovat a vyrobit produkt.

O pneumatiku asi nepůjde, přesto to s nově nabytými vědomostmi budete moci vždy roztočit, rozjet, zaválet…

HURÁ NA REZERVACI!
Kdy se můžu workshopu zúčastnit?
Je to jednoduché! Dopolední program je určen výhradně pro zájemce ze středních škol. Jedinci, rodiny, přátelé vědy se mohou přihlásit na odpolední program.

Pro koho je workshop určen?
Všechny workshopy jsou odborného charakteru, což ovšem neznamená, že nejsou pro každého – jsou! Jako účastníci se budete pohybovat v laboratořích a naučíte se pracovat se speciálními látkami a drahými přístroji.
Z těchto důvodů je určena věková hranice 15+.

Můžu si rezervovat více workshopů?
Spíš bychom řekli – musíte! Čím víc workshopů si zarezervujete, tím víc obohaceni budete opouštět naši fakultu. Na výběr máte z dalších 21 jedinečných témat v sekci WORKSHOPY 2023.

Kolik zájemců se může jednoho kurzu zúčastnit?
Projekt Jak nafouknout laboratoř zatím není v našem měřítku zkoumání, proto je maximální počet návštěvníků jednoho workshopu 15, není-li přímo u workshopu uvedeno jinak.
A protože akademický čas je drahocenný, minimální počet zájemců je 5.

Pokud je vás více, nezoufejte a rozdělte se na dvě skupinky. Workshopů je dost pro všechny a každý z nich se opakuje několikrát denně. Skupinky se tedy mohou vystřídat.

Kolik workshop stojí?
Moudrost rozdáváme na Fakultě technologické vždy s láskou a zdarma.

Zúčastněte se v mezičase i prohlídky budovy U15
Nemáme rádi prostoje, proto prostor mezi jednotlivými workshopy můžete využít prohlídkou budovy fakulty a my vám poutavě povyprávíme příběh budovy U15 a provedeme vás téměř všemi jejími zákoutími.