prof. Ing. Petr Slobodian, Ph.D.
Ústav fyziky a materiálového inženýrství

Délka 45 minut

Zdroje elektrické energie. To je to, co nás momentálně trápí a v budoucnu ještě trápit bude. Pojďme se společně podívat na to, jaké nové možnosti nám dávají polymerní materiály. V tomto workshopu se můžete seznámit s fyzikálním principem generování elektrického napětí pomocí polymerních materiálů s využitím piezoelektrického a triboelekrického generátoru. Nemluvíme řečí vašeho kmene? Pojďme si to trošku přiblížit. 

Ze základní školy si neseme informaci, že pokud třeme ebonitovou tyč liščím ohonem, dostaneme elektrostatický náboj. Umíme ale tento poznatek nějak rozumně využít pro získávání elektrické energie? Triboelektrické generátory to dokáží. Piezoelektrický generátor zase využívá toho, že deformace určitého zvláštního druhu materiálu produkuje elektrický proud. Elektrická odezva na mechanický stimul může u piezoelektrického jevu generovat hodnoty elektrického napětí v řádu jednotek voltů, 
u triboelektrického jevu pak až v desítkách a stovkách voltů. Získávání energie je závislé na síle a rychlosti stlačení polymerních materiálů mezi elektrodami. 

Tak. Tohle všechno už víte a teď se na chvilku stanete vědcem, který tyto procesy zkoumá. K dispozici budete mít různé polymerní materiály a budete měřit, kolik napětí
při stlačování polymerního materiálů dokážete získat. Vygenerované napětí ihned uvidíte na displeji osciloskopu. Takže si budete hrát. Schválně! Kdo vygeneruje největší napětí?

HURÁ NA REZERVACI!
Kdy se můžu workshopu zúčastnit?
Je to jednoduché! Dopolední program je určen výhradně pro zájemce ze středních škol. Jedinci, rodiny, přátelé vědy se mohou přihlásit na odpolední program.

Pro koho je workshop určen?
Všechny workshopy jsou odborného charakteru, což ovšem neznamená, že nejsou pro každého – jsou! Jako účastníci se budete pohybovat v laboratořích a naučíte se pracovat se speciálními látkami a drahými přístroji.
Z těchto důvodů je určena věková hranice 15+.

Můžu si rezervovat více workshopů?
Spíš bychom řekli – musíte! Čím víc workshopů si zarezervujete, tím víc obohaceni budete opouštět naši fakultu. Na výběr máte z dalších 21 jedinečných témat v sekci WORKSHOPY 2023.

Kolik zájemců se může jednoho kurzu zúčastnit?
Projekt Jak nafouknout laboratoř zatím není v našem měřítku zkoumání, proto je maximální počet návštěvníků jednoho workshopu 15, není-li přímo u workshopu uvedeno jinak.
A protože akademický čas je drahocenný, minimální počet zájemců je 5.

Pokud je vás více, nezoufejte a rozdělte se na dvě skupinky. Workshopů je dost pro všechny a každý z nich se opakuje několikrát denně. Skupinky se tedy mohou vystřídat.

Kolik workshop stojí?
Moudrost rozdáváme na Fakultě technologické vždy s láskou a zdarma.

Zúčastněte se v mezičase i prohlídky budovy U15
Nemáme rádi prostoje, proto prostor mezi jednotlivými workshopy můžete využít prohlídkou budovy fakulty a my vám poutavě povyprávíme příběh budovy U15 a provedeme vás téměř všemi jejími zákoutími.