pr-img
Ing. Karolína Kocourková, Ph.D.
Ústav fyziky a materiálového inženýrství

Délka 45 minut

Představte si, že z gelové hmoty vytiskneme 3D model ucha odpovídající tomu vašemu. Tento model bude sloužit jako lešení pro vaše buňky, které se zde přichytí a vytvoří tělu vlastní tkáň. Výsledek? Reálná kopie vašeho ucha a taky produkt takzvané personalizované medicíny. Tvorba terapeutických prostředků, tkání nebo celých orgánů šitých na míru pacientovi představuje přítomnost vývojových aktivit v oblasti tkáňového inženýrství a blízkou budoucnost moderní medicíny. 

3D tiskové postupy jsou efektivním nástrojem k tvorbě celé řady složitých systémů, které lze nalézt v lidském těle. Vývoj vhodné a dostatečně přesné 3D tiskové technologie pro tyto účely je však jen jedna strana mince. Tu druhou představuje alchymie spočívající v hledání, kombinování a testování přírodních nebo syntetických materiálů, které budou splňovat nároky na zpracovatelnost, životnost a celkově funkčnost v lidském organismu. A nároky lidského těla, jak známo, jsou skutečně vysoké. 

Během workshopu budete pracovat s různými materiály, „na vlastní ruce“ si vyzkoušíte, jak se chovají při tisku a zaexperimentujete si s úpravou jejich vlastností. Nakonec budete mít možnost prozkoumat samotný biotisk a objevit potenciál této technologie při tvorbě složitých tkáňových struktur. Pokud jste stejně jako my fascinováni představou funkčního lidského srdce z 3D biotiskárny, naše laboratoř je to pravé místo pro vás.

HURÁ NA REZERVACI!
Kdy se můžu workshopu zúčastnit?
Je to jednoduché! Dopolední program je určen výhradně pro zájemce ze středních škol. Jedinci, rodiny, přátelé vědy se mohou přihlásit na odpolední program.

Pro koho je workshop určen?
Všechny workshopy jsou odborného charakteru, což ovšem neznamená, že nejsou pro každého – jsou! Jako účastníci se budete pohybovat v laboratořích a naučíte se pracovat se speciálními látkami a drahými přístroji.
Z těchto důvodů je určena věková hranice 15+.

Můžu si rezervovat více workshopů?
Spíš bychom řekli – musíte! Čím víc workshopů si zarezervujete, tím víc obohaceni budete opouštět naši fakultu. Na výběr máte z dalších 21 jedinečných témat v sekci WORKSHOPY 2024.

Kolik zájemců se může jednoho kurzu zúčastnit?
Projekt Jak nafouknout laboratoř zatím není v našem měřítku zkoumání, proto je maximální počet návštěvníků jednoho workshopu 15, není-li přímo u workshopu uvedeno jinak.
A protože akademický čas je drahocenný, minimální počet zájemců je 5.

Pokud je vás více, nezoufejte a rozdělte se na dvě skupinky. Workshopů je dost pro všechny a každý z nich se opakuje několikrát denně. Skupinky se tedy mohou vystřídat.

Kolik workshop stojí?
Moudrost rozdáváme na Fakultě technologické vždy s láskou a zdarma.