Lasery – krotitelé fotonů

Ing. Adam Škrobák, Ph.D.
Ústav výrobního inženýrství

Délka 45 minut

I řekl Bůh: „Buď světlo!“ A bylo světlo.

Světlo, které známe a vnímáme okolo nás, tvoří náhodné, chaoticky neuspořádané fotony. Naproti tomu laser či laserový paprsek je proudem zcela přesně usměrněných fotonů, u nichž známe jejich vlastnosti a můžeme je využít jako nástroj podle našich představ a potřeb.

Ve 21. století zažily lasery neuvěřitelný rozvoj a jejich aplikace překračují lidskou fantazii i doposud známé fyzikální meze. Nejspíš ani netušíte, nakolik běžnou součástí našich životů a produktů, které denně používáme, laserové zdroje jsou.

Pojďme společně nakouknout na jedno z mnoha využití této světelné energie a vyzkoušet si, jak se takový laser ovládá.

HURÁ NA REZERVACI!
Kdy se můžu workshopu zúčastnit?
Je to jednoduché! Dopolední program je určen výhradně pro zájemce ze středních škol. Jedinci, rodiny, přátelé vědy se mohou přihlásit na odpolední program.

Pro koho je workshop určen?
Všechny workshopy jsou odborného charakteru, což ovšem neznamená, že nejsou pro každého – jsou! Jako účastníci se budete pohybovat v laboratořích a naučíte se pracovat se speciálními látkami a drahými přístroji.
Z těchto důvodů je určena věková hranice 15+.

Můžu si rezervovat více workshopů?
Spíš bychom řekli – musíte! Čím víc workshopů si zarezervujete, tím víc obohaceni budete opouštět naši fakultu. Na výběr máte z dalších 21 jedinečných témat v sekci WORKSHOPY 2024.

Kolik zájemců se může jednoho kurzu zúčastnit?
Projekt Jak nafouknout laboratoř zatím není v našem měřítku zkoumání, proto je maximální počet návštěvníků jednoho workshopu 15, není-li přímo u workshopu uvedeno jinak.
A protože akademický čas je drahocenný, minimální počet zájemců je 5.

Pokud je vás více, nezoufejte a rozdělte se na dvě skupinky. Workshopů je dost pro všechny a každý z nich se opakuje několikrát denně. Skupinky se tedy mohou vystřídat.

Kolik workshop stojí?
Moudrost rozdáváme na Fakultě technologické vždy s láskou a zdarma.