prof. Dr. Ing. Vladimír Pata
Ústav výrobního inženýrství

Délka 45 minut

Pravítka nechte doma, tohle bude jiný level měření.

Lidstvo má potřebu poměřovat všechno možné již od nepaměti, není tedy divu, že se mu věnuje celý vědní obor – Metrologie. A doba sviští vpřed. Logaritmické pravítko považuje dnešní madá generace spíš za prehistorický artefakt, přitom ho naši absolventi používali ještě celkem nedávno. Od základních měřících udělátek se dostaneme až ke složitým laserinterferometrům i vysokorychlostní kameře.

Sami si zkusíte jak je náročné změřit průměr tenoučkých vláken, jako jsou třeba vaše vlasy. Možná vás i překvapí jak pevné vaše kadeře jsou ve srovnání s jinými materiály.

HURÁ NA REZERVACI!
Kdy se můžu workshopu zúčastnit?
Je to jednoduché! Dopolední program je určen výhradně pro zájemce ze středních škol. Jedinci, rodiny, přátelé vědy se mohou přihlásit na odpolední program.

Pro koho je workshop určen?
Všechny workshopy jsou odborného charakteru, což ovšem neznamená, že nejsou pro každého – jsou! Jako účastníci se budete pohybovat v laboratořích a naučíte se pracovat se speciálními látkami a drahými přístroji.
Z těchto důvodů je určena věková hranice 15+.

Můžu si rezervovat více workshopů?
Spíš bychom řekli – musíte! Čím víc workshopů si zarezervujete, tím víc obohaceni budete opouštět naši fakultu. Na výběr máte z dalších 21 jedinečných témat v sekci WORKSHOPY 2023.

Kolik zájemců se může jednoho kurzu zúčastnit?
Projekt Jak nafouknout laboratoř zatím není v našem měřítku zkoumání, proto je maximální počet návštěvníků jednoho workshopu 15, není-li přímo u workshopu uvedeno jinak.
A protože akademický čas je drahocenný, minimální počet zájemců je 5.

Pokud je vás více, nezoufejte a rozdělte se na dvě skupinky. Workshopů je dost pro všechny a každý z nich se opakuje několikrát denně. Skupinky se tedy mohou vystřídat.

Kolik workshop stojí?
Moudrost rozdáváme na Fakultě technologické vždy s láskou a zdarma.

Zúčastněte se v mezičase i prohlídky budovy U15
Nemáme rádi prostoje, proto prostor mezi jednotlivými workshopy můžete využít prohlídkou budovy fakulty a my vám poutavě povyprávíme příběh budovy U15 a provedeme vás téměř všemi jejími zákoutími.