pr-img
doc. Ing. Jana Sedlaříková, Ph.D.
Ústav technologie tuků, tenzidů a kosmetiky

Délka 45 minut

Tenzidy, surfaktanty, povrchově aktivní látky. Mluvíme na vás řečí cizího kmene? Možná ano, ale to neznamená, že tyto látky důvěrně neznáte. Předně je třeba si říct, že všechny tři termíny označují totéž. Pak můžeme začít s nápovědou. Sprchový gel, šampon, pleťová voda, čištění, praní, úklid. Už by vám mělo svítat.

Všechny zmíněné věci a činnosti by se neobešly bez povrchově aktivních látek. Nemohli bychom si vyprat špinavé oblečení, umýt si ruce po práci nebo vydrhnout hrnce po pořádném typicky českém nedělním obědě. Tenzidy snižují povrchové napětí kapalin a dokážou obklopit nečistotu a oddělit ji od povrchu, ke kterému přilnula. Když je v určitém množství přidáte do vody, vytváří shluky molekul – útvary zvané micely. Toto množství nazýváme kritická micelární koncentrace a patří k nejdůležitějším charakteristikám povrchově aktivních látek.

Pojďme se tedy podívat, jak se dá kritická micelární koncentrace změřit a co nám o tenzidech umí říct.

HURÁ NA REZERVACI!
Kdy se můžu workshopu zúčastnit?
Je to jednoduché! Dopolední program je určen výhradně pro zájemce ze středních škol. Jedinci, rodiny, přátelé vědy se mohou přihlásit na odpolední program.

Pro koho je workshop určen?
Všechny workshopy jsou odborného charakteru, což ovšem neznamená, že nejsou pro každého – jsou! Jako účastníci se budete pohybovat v laboratořích a naučíte se pracovat se speciálními látkami a drahými přístroji.
Z těchto důvodů je určena věková hranice 15+.

Můžu si rezervovat více workshopů?
Spíš bychom řekli – musíte! Čím víc workshopů si zarezervujete, tím víc obohaceni budete opouštět naši fakultu. Na výběr máte z dalších 21 jedinečných témat v sekci WORKSHOPY 2024.

Kolik zájemců se může jednoho kurzu zúčastnit?
Projekt Jak nafouknout laboratoř zatím není v našem měřítku zkoumání, proto je maximální počet návštěvníků jednoho workshopu 15, není-li přímo u workshopu uvedeno jinak.
A protože akademický čas je drahocenný, minimální počet zájemců je 5.

Pokud je vás více, nezoufejte a rozdělte se na dvě skupinky. Workshopů je dost pro všechny a každý z nich se opakuje několikrát denně. Skupinky se tedy mohou vystřídat.

Kolik workshop stojí?
Moudrost rozdáváme na Fakultě technologické vždy s láskou a zdarma.