pr-img
doc. Ing. Martina Polášková, Ph.D.
Ústav inženýrství polymerů

Délka 45 minut

Polyetylenoxid. Že jste něco takového jaktěživ neslyšeli? Tak vězte, že jde o jeden z mála syntetických polymerů, který je rozpustný ve vodě nebo třeba v etanolu a metanolu. Co z toho jako plyne, ptáte se? Snadné rozpouštění v těchto levných a environmentálně bezpečných rozpouštědlech dává možnost zpracovávat jej do finálních výrobků z roztoku, což nám umožňuje vyrábět například tenoulinké polymerní filmy nebo nanovlákna. Můžete si pod tím představit třeba ochrannou folii na displeji vašeho telefonu, fotografický film nebo drobná vlákna, z nichž je upředen respirátor. Ale to opravdu jen pro lepší představu, neboť polymerní filmy i nanovlákna mají mnohem širší pole působnosti…

Na workshopu si vyzkoušíte výrobu vhodného roztoku polymeru a seznámíte se tak se samotným procesem rozpouštění.

Následně z roztoku odlejete filmy a vyrobíte vlákna pomocí elektrostatického zvlákňování. Nadmolekulární strukturu filmů
budete moci pozorovat pomocí optického mikroskopu.

Přijďte nahlédnout do tajů těchto materiálů, se kterými se setkáváte denně, a přesto možná netušíte, jak vlastně vznikají.

HURÁ NA REZERVACI!
Kdy se můžu workshopu zúčastnit?
Je to jednoduché! Dopolední program je určen výhradně pro zájemce ze středních škol. Jedinci, rodiny, přátelé vědy se mohou přihlásit na odpolední program.

Pro koho je workshop určen?
Všechny workshopy jsou odborného charakteru, což ovšem neznamená, že nejsou pro každého – jsou! Jako účastníci se budete pohybovat v laboratořích a naučíte se pracovat se speciálními látkami a drahými přístroji.
Z těchto důvodů je určena věková hranice 15+.

Můžu si rezervovat více workshopů?
Spíš bychom řekli – musíte! Čím víc workshopů si zarezervujete, tím víc obohaceni budete opouštět naši fakultu. Na výběr máte z dalších 21 jedinečných témat v sekci WORKSHOPY 2024.

Kolik zájemců se může jednoho kurzu zúčastnit?
Projekt Jak nafouknout laboratoř zatím není v našem měřítku zkoumání, proto je maximální počet návštěvníků jednoho workshopu 15, není-li přímo u workshopu uvedeno jinak.
A protože akademický čas je drahocenný, minimální počet zájemců je 5.

Pokud je vás více, nezoufejte a rozdělte se na dvě skupinky. Workshopů je dost pro všechny a každý z nich se opakuje několikrát denně. Skupinky se tedy mohou vystřídat.

Kolik workshop stojí?
Moudrost rozdáváme na Fakultě technologické vždy s láskou a zdarma.